Yorkshire and Humberside

Stormforce, Prince Henry’s Grammar School, Otley

First place, F1 Class

 

Velocita, Prince Henry’s Grammar School, Otley

Second place, F1 Class

 

Steel Racing, Bradfield School, Bradfield

Third place, F1 Class  

 

Stormforce, Prince Henry’s Grammar School, Otley

Fastest F1 Class car Award

 

Stormforce, Prince Henry’s Grammar School, Otley

Best Engineered F1 Class Car Award

 

Rapid, Beckfood Upper Heaton, Bradford

First place F1 Rookie Class

 

Rapid, Beckfood Upper Heaton, Bradford

Fastest F1 Rookie Class,

 

Rapid, Beckfood Upper Heaton, Bradford

Best Engineered Rookie Class Car Award     

 

Velocita, Prince Henry’s Grammar School, Otley

Innovative Thinking Award

 

Velocita, Prince Henry’s Grammar School, Otley

Team Sponsorship & Marketing Award        

 

Back to Basics, Lincoln UTC, Lincoln

Judges Discretionary Award  

 

Sub-Orbital, UTC Sheffield, Sheffield

Best Research and Development Award

 

Steel Racing, Bradfield School, Bradfield

Team Identity Award 

Central

Academy Racing, WMG Academy for Young Engineers, Coventry

First place, F1 Class

 

Torque Racing, Sprowston Sixth Form College, Sprowston, Norwich

Second place, F1 Class

 

Newton Racing, Rawlins Academy, Quorn, Leicestershire

Third place, F1 Class  

 

Academy Racing, WMG Academy for Young Engineers, Coventry

Fastest F1 Class car Award

 

Academy Racing, WMG Academy for Young Engineers, Coventry

Best Engineered F1 Class Car Award

 

Slip Stream Racing, Shirelands Collegiate Academy, Birmingham

First place F1 Rookie Class

 

Slip Stream Racing, Shirelands Collegiate Academy, Birmingham

Fastest F1 Rookie Class

 

Slip Stream Racing, Shirelands Collegiate Academy, Birmingham

Best Engineered Rookie Class Car Award     

 

Academy Racing, WMG Academy for Young Engineers, Coventry

Innovative Thinking Award

 

AVID, Aston University Engineering Academy, Birmingham

Team Sponsorship & Marketing Award        

 

Newton Racing, Rawlins Academy, Quorn, Leicestershire

Judges Discretionary Award  

 

Torque Racing, Sprowston Sixth Form College, Sprowston, Norwich

Best Research and Development Award

 

Kinetic Racing, Sprowston Community High School, Sprowston, Norwich

Team Identity Award 

London & South East

Engima UK, Robert May’s School, Odiham, Hampshire

First place, F1 Class, Best Engineered F1 Class Car Award   

Fastest F1 Class car Award (1.127 seconds)

Best Research and Development Award

 

Kinetic, Robert May’s School, Odiham, Hampshire

Second place, F1 Class

Innovative Thinking Award

 

Turbocharged, Wilmington Grammar School for Boys, Wilmington

Third place, F1 Class,

 

Future, Latymer Upper School, Hammersmith, West London

Team Sponsorship & Marketing Award        

 

Ballistic, St John Payne School, Chelmsford

Team Identity Award

 

Velocidad Racing, Robert May’s School, Odiham, Hampshire

First place F1 Rookie Class

Fastest F1 Car Rookie Class (1.386 seconds)

 

Hyperdrive, Langley Park School for Boys, Beckenham, Kent

Second place F1 Rookie Class

Best Engineered Rookie Class Car Award,

 

Servants of Speed (SOS), UTC Reading

Third place F1 Rookie Class

 

Aero 6, UTC Norfolk

Judges Discretionary Award  

 

IQ Engineering, Queen Elizabeth Grammar School, Faversham, Kent

Judges Special Mention

North West

Storm Racing, Sandbach High School & Sixth Form,  Sandbach

First place, F1 Class, Best Research and Development Award, Fastest F1 Class car Award (1.214 seconds)

 

Sixth Degree, The King’s School, Chester

Second place, F1 Class

 

Arup Racing, Bablake School, Coventry

Third place, F1 Class  

 

Powerhouse Motorsport, The King’s School, Chester

Best Engineered F1 Class Car Award

 

Top Tier, Mosslands School, Wirral

First place F1 Rookie Class, Best Engineered Rookie Class Car Award, Fastest F1 Car Rookie Class (1.222 seconds)

 

Omega Racing, Mosslands School, Wirral

Second place F1 Rookie Class

 

Alpha Racing, Mosslands School, Wirral

Third place F1 Rookie Class

 

Auto Arrows, Upton Hall School, Wirral

Innovative Thinking Award and Team Identity Award

 

Aphelion Racing, Deyes High School, Liverpool

Team Sponsorship & Marketing Award        

 

Blink of an Eye, Upton Hall School, Wirral

Judges Discretionary Award   

South West

LunAR Advanced Racing, The Crypt School, Gloucester

First place, F1 Class, Best Engineered F1 Class Car Award   

Fastest F1 Class car Award, Team Identity Award,  

 

Impulse, Colyton Grammar School, Colyton

Second place, F1 Class, Best Research and Development Award,

 

Delta Force Racing, PETROC, Barnstaple

Third place, F1 Class, Team Sponsorship & Marketing Award         

 

Burning Rubber, Exeter School, Exeter

First place F1 Rookie Class,  Best Engineered Rookie Class Car Award,

Fastest F1 Car Rookie Class, Innovative Thinking Award

 

Unicorn, PETROC, Barnstaple

Judges Discretionary Award   

Scotland

Formula Force, Knox Academy

F1 Class – Fastest Car (1.174s)

Best Research and Development

Best Engineered F1 Class Car

1st Place F1 Class

 

Mobius, Aberdeen Grammar School

Team Identity

2nd Place F1 Class

 

Woodmill Falcons, Woodmill High School

Team Sponsorship and Marketing

 

Red Shift, Aberdeen Grammar School

Innovative Thinking Award

 

Phoenix Racing, Stewart’s Melville College

Judges Discretionary Award

Best Engineering F1 Rookie Class Car

 

The V6’s, Stewart’s Melville College

3rd Place F1 Rookie Class Team

 

Nonpareil, Millburn Academy

2nd Place F1 Rookie Class Team

 

Slip Stream, Larbert High School

1st Place F1 Rookie Class Team

 

Kinetikos, Inveralmond Community High School

3rd Place F1 Class

 

South Wales

Fastest F1 Rookie Class Car - JAB - Cafarthfa School

Fastest F1 Class Car - BCS Racing - Barry

Team Identity Award - The Hurricanes - Pencoed

Team Sponsorship & Marketing - Synergy - Bryn Celynnog

Innovative Thinking Award - Fury F1 - Brynmawr

Best Engineered F1 Rookie Class - Awesome Atoms - Barry

Best Engineered F1 Class - BCS Racing - Barry

Best Research & Development Award - Alpha - Whitchurch

Judges Discretionary Award - Y Ddreigian Ferrari - Afon Taf

2nd Place F1 Rookie Class - Awesome Atoms - Barry

3rd Place F1 Rookie Class - Fury F1 - Brynmawr

1st Place F1 Rookie Class - Cymer B, Cymer Afan

3rd place F1 Class - BCS Racing, Barry

2nd place F1 Class - Vortex, St. John's College

1st place F1 Class - Synergy, Bryn Celynnog

North Wales