Scotland

Fastest Bloodhound Class – Mercury, Daniel Stewarts & Melville College (0.787 Seconds)

Fastest F1 Rookie Class – Woodmill Falcons, Woodmill High School (1.110 Seconds)

Fastest Formula 1 Class – Team Atalanta, Aberdeen Grammar School (1.129 Seconds)

Team Identity – Team Apex, Deans Community High School

Innovative Thinking – Mercury, Daniel Stewarts & Melville College

Team Sponsorship & Marketing – Wodmill Flacons, Woodmill High School

Best Engineered Bloodhound Car – Mach 1, Kilmarnock Academy

Best Engineered F1 Rookie Class Car – Woodmill Falcons, Woodmill High School

Best Engineered Formula 1 Class Car – Formula Force, Knox Academy

Best Research & Development – Mach 1, Kilmarnock Academy

Judges Discretionary Award – Kinetic, The Community School Of Auchterarder

1st Place F1 Rookie Class Team – Woodmill Falcons, Woodmill High School

1st Place Bloodhound Class 11-14 – Swift, Kilmarnock Academy

3rd Place Formula 1 Class – Team Apex, Deans Community High School

2nd Place Formula 1 Class – Team Vortex, Deans Community High School

1st Place Formula 1 Class - Team Atalanta, Aberdeen Grammar School

North East England

Fastest Bloodhound Class – Aeroflame, St. Bedes RC Comprehensive School (0.816 Seconds)

Fastest F1 Rookie Class – Sync, St. Cutherberts High School (1.304 Seconds)

Fastest Formula 1 Class – Whiplash, St. Bedes RC Comprehensive School (1.126 Seconds)

Team Identity – NACcelleration, NAC Education

Team Sponsorship & Marketing – Megatorque, Discovery School

Best Engineered Bloodhound Car – GSHawkS, George Stephenson High School

Best Engineered F1 Rookie Class Car – Sync, St. Cutherberts High School

Best Engineered Formula 1 Class Car – Technically Viral, St. Bedes RC Comprehensive School

Best Research & Development – Fenice Racing, Royal Grammar School

Judges Discretionary Award – Flaming Falcons, Norman Street School

1st Place F1 Rookie Class Team – Horizon, St. Cuthberts High School

1st Place Bloodhound Class 9-11 – Dynamic Dolphins, Norman Street School

1st Place Bloodhound Class 11-14 – Unity, Emmanuel College

3rd Place Formula 1 Class – Aerocomplex, Discovery School

2nd Place Formula 1 Class – Kaizen Racing, Newcastle Royal Grammar

1st Place Formula 1 Class – Shockwave F1, Emmanuel College

Central England

Fastest Bloodhound Class – Zoom, Chipping Campden School

Fastest F1 Rookie Class – AHS 2, Aylesbury High School

Fastest Formula 1 Class – Torque Racing, Sprowston Community High School

Team Identity – Dream Team, Shireland Collegiate Academy

Innovative Thinking – Academy Racing, WMG Academy

Team Sponsorship & Marketing – Greypaul Racing, Rawlins School & Community College

Best Engineered Bloodhound Car – Zoom, Chipping Campden School

Best Engineered F1 Rookie Class Car – Formula Credimus, King’s Leadership Academy

Best Engineered Formula 1 Class Car – Torque Racing, Sprowston Community High School

Best Research & Development – Trinity Arc, Sidney Stringer Academy

Judges Discretionary Award – Dream Team, Shireland Collegiate Academy

1st Place F1 Rookie Class Team – Black Ice Racing, Aylesbury High School

1st Place Bloodhound Class 11-14 – Zoom, Chipping Campden School

3rd Place Formula 1 Class – Sixth Degree, Kings School

2nd Place Formula 1 Class – Academy Racing, WMG Academy

1st Place Formula 1 Class – Torque Racing, Sprowston Community High School

North Wales

Fastest Bloodhound Class – Limitless, Connah’s Quay High School (0.966 Seconds)

Fastest F1 Rookie Class – Ysgol Gyfun Llangefni, Ysgol Gyfun Llangefni (1.399 Seconds)

Fastest Formula 1 Class – Tachyon, Denbigh High School (1.279 Seconds)

Team Identity – Team Predator, Ysgol Aberconwy

Innovative Thinking – Vortex Racing, Ysgol Friars

Team Sponsorship & Marketing – Tachyon F1, Denbigh High School

Best Engineered Bloodhound Car – Limitless F1, Connah’s Quay High School

Best Engineered F1 Rookie Class Car – Ysgol Gyfun Llangefni, Ysgol Gyfun Llangefni

Best Engineered Formula 1 Class Car – Tachyon F1, Denbigh High School

Best Research & Development – Global Gear, Ysgol Tryfan

Judges Discretionary Award – Moelwyn Motors, Ysgol Y Moelwyn

1st Place F1 Rookie Class Team – Ysgol Gyfun Llangefni, Ysgol Gyfun Llangefni

1st Place Bloodhound Class 11-14 – Limitless F1, Connah’s Quay High School

3rd Place Formula 1 Class – Vortex Racing, Ysgol Friars

2nd Place Formula 1 Class – Team Predator, Ysgol Aberconwy

1st Place Formula 1 Class – Tachyon F1, Denbigh High School

Northern Ireland

South Wales

Fastest Bloodhound Class – Eruption, Cynffig Comprehensive School (0.980 Seconds)

Fastest Formula 1 Class – Unknown, Blackwood Comprehensive School (1.332 Seconds)

Team Identity – Costain Whippets F1, Brynmawr School

Innovative Thinking – Nebula, Ysgol Gyfun Ystalyfera

Team Sponsorship & Marketing – Synergy, Bryn Celynnog Comprehensive School

Best Engineered Bloodhound Car – Apollo, Whitchurch High School

Best Engineered Formula 1 Class Car – BCS Racing, Barry Comprehensive School

Best Research & Development – Bo55 Racing, Fitzalan High School

Judges Discretionary Award – Tylluan Wen, Ysgol Plasmawr

1st Place Bloodhound Class 11-14 – BCS Bloodhound, Barry Comprehensive

3rd Place Formula 1 Class – Vertigo, St. Johns College

2nd Place Formula 1 Class – Unknown, Blackwood Comprehensive

1st Place Formula 1 Class – BCS Racing, Barry Comprehensive School

South West England

Fastest Formula 1 Class – Neutrino, UTC Plymouth (1.232 Seconds)

Team Identity – Bullet Racing, Petroc

Innovative Thinking – Neutrino, UTC Plymouth

Team Sponsorship & Marketing – LunAR Advanced Racing, The Crypt School

Best Engineered Formula 1 Class Car – Neutrino, UTC Plymouth

Best Research & Development – CGS 2, Colyton Grammar School

Judges Discretionary Award – CGS 1, Colyton Grammar School

3rd Place Formula 1 Class – CGS 1, Colyton Grammar School

2nd Place Formula 1 Class – Bullet Racing, Petroc

1st Place Formula 1 Class – Neutrino, UTC Plymouth

London & South East

Fastest Bloodhound Class – Blizzard, Robert Mays School (0.806 Seconds)

Fastest F1 Rookie Class – Dark Rebels, Bushey Meads School (1.217 Seconds)

Fastest Formula 1 Class – Evolution F1, Robert Mays School (1.120 Seconds)

Team Identity – Cyclone Racing, Invicta Grammar, Kingsway College and Wilmington Grammar School

Innovative Thinking – Turbocharged, Wilmington Grammar School for Boys

Team Sponsorship & Marketing – Blizzard, Robert Mays School

Best Engineered Bloodhound Car – Blizzard, Robert Mays School

Best Engineered F1 Rookie Class Car – Dark Rebels, Bushey Meads School

Best Engineered Formula 1 Class Car – Evolution F1, Robert Mays School

Best Research & Development – Thunder, St. John Payne RC Comprehensive School

Judges Discretionary Award – SubZero, Dame Alice Owens School

1st Place F1 Rookie Class Team – Dark Rebels, Bushney Meads School

1st Place Bloodhound Class 11-14 – Blizzard, Robert Mays School

3rd Place Formula 1 Class – Subzero, Dame Alice Owens School

2nd Place Formula 1 Class – Cyclone Racing, Invicta Grammar, Kingsway College and Wilmington Grammar School

1st Place Formula 1 Class – Evolution, Robert Mays School

Yorkshire & Humberside & North West

Fastest Bloodhound Class – Raging Bulls, Ridgewood Academy (0.969 Seconds)

Fastest F1 Rookie Class – Delta Force, Heckmondwike Grammar School (1.333 Seconds)

Fastest Formula 1 Class – Velocita, Prince Henrys Grammar School (1.243 Seconds)

Team Identity – Delta Force, Heckmondwike Grammar School

Team Sponsorship & Marketing – Spartan Racing, St Bede’s RC School

Best Engineered Bloodhound Car – Raging Bulls, Ridgewood Academy

Best Engineered F1 Rookie Class Car – Delta Force, Heckmondwike Grammar School

Best Engineered Formula 1 Class Car – Velocita, Prince Henrys Grammar School

Best Research & Development – Neutrina, Bradfield School

Judges Discretionary Award – Red Dwarves, Pudsye Grangefield School

1st Place F1 Rookie Class Team – Delta Force, Heckmondwike Grammar School

1st Place Bloodhound Class 11-14 – Raging Bulls, Ridgewood Academy

3rd Place Formula 1 Class – BEDE Racing, St Bede’s RC School

2nd Place Formula 1 Class – Neutrina, Bradfield School

1st Place Formula 1 Class – Velocita, Prince Henrys Grammar School