Scotland

Fastest Bloodhound Class - Turbo - 0.638 Seconds - Kilmarnock Academy

Fastest F1 Class - Synergy Alpha - 1.135 Seconds - Aberdeen Grammar School

Team Identity - Zeus - Kilmarnock Academy

Innovative Thinking - Elite - Kilmarnock Academy

Sponsorship & Marketing Award - Pegasus - Gleniffer High School 

Best Engineered Car - Promethium - Deans Community High School

Judges Discretionary Award - Road Rage - St. Mungo's High School

Best Rookie Team - Team Revolution - The Community School of Auchterarder

1st Place Bloodhound Class - Zeus - Kilmarnock Academy

F1 Class Runner up - Synergy Alpha - Aberdeen Grammar School

1st Place F1 Class - CForce - Craigroyston Community High School

Please note due to venue restrictions a shorter track was used at this event. 

London & South

Fastest Bloodhound Class - Turbo Charged - 0.535 Seconds - Wilmington Grammar School

Fastest F1 Class - Tempest - 1.029 Seconds - St John Payne School

Team Identity - Infinity - Latymer Upper School

Innovative Thinking - Falcon - CVMSSponsorship & Marketing Award - Swift - Robert May's School

Best Engineered Car - Redshift F1 - Wilmington Grammar School

Judges Discretionary Award - PSI - Winchester College Best Primary Team - JAB - Bronte School

Best Rookie - 6th Gear - Invicta Grammar School

1st Place Bloodhound Class - F1 Class Runner up - Turbo Charged - Wilmington Grammar School 

Runner Up F1 Class - Redshift F1 - Wilmington Grammar School

1st Place F1 Class- Tempest - St John Payne School

Please note due to venue restrictions a shorter track was used at this event. 

Central England

Fastest Bloodhound Class - Team Revolution – 0.651 Seconds - Neale-Wade Community College

Fastest F1 Class - Red Set Racing – 0.956 Seconds - Sprowston 6th Form

Team Identity - Flash Forward - Ibstock Community College

Innovative Thinking - The Overclockers - Sprowston Community High School

Sponsorship & Marketing Award - Fuelled Racing - Toot Hill School

Best Engineered Car - Whittle Wonders - North Leamington School

Judges Discretionary Award - Beacon 1 - Barr Beacon School

Best Rookie - Sidney Stringer - Sidney Stringer Academy

1st Place Bloodhound Class - Team Revolution - Neale-Wade Community College

F1 Class Runner up - Whittle Wonders - North Leamington School

1st Place F1 Class- Red Set Racing - Sprowston 6th Form

Please note due to venue restrictions a shorter track was used at this event. 

North East England

Fastest Bloodhound Class - A-PAC-ALYPSE - 0.647 Seconds - Geroge Stephenson High School

Fastest F1 Class - Red Kite Racing - 1.166 Seconds - Emmanuel College

Team Identity - Lazer Racing - Durham Johnston School

Innovative Thinking - Blazing Hares - Durham Johnston School

Sponsorship & Marketing Award - Aero Angels - St Bede's Catholic Comprehensive School

Best Engineered Car - Red Kite Racing - Emmanuel College

Judges Discretionary Award - Rocket Gecko - All Saints CofE College Trust

Best Primary Team - Fire Vipers - Sacred Heart Primary School

1st Place Bloodhound Class - A-PAC-ALYPSE - Geroge Stephenson High School

F1 Class Runner up - Blazing Hares - Durham Johnston School

1st Place F1 Class - Red Kite Racing - Emmanuel College

North Wales

Fastest Bloodhound SSC Class Car - BOLT – 0.694s - Ysgol Glan Clwyd

Fastest F1 Class Car- Falcon F1 – 1.658s - Connah’s Quay High School

Team Identity Award- Venom - Prestatyn High School

Innovative Thinking Award - Hyperion - St Brigids

Sponsorship & Marketing Award - BOLT - Ysgol Glan Clwyd

Best Engineered Car - Falcon F1 - Connah’s Quay High School

Judges Discretionary Award - Mellt Y Moelwyn - Ysgol Y Moelwyn

Best Rookie Team - Nutrino - St Brigids

1st Place Bloodhound SSC Class- BOLT - Ysgol Glan Clwyd

Runner up F1 Class - AeroShock - Ysgol Eirias High School

1st Place F1 Class - Falcon F1 - Connah’s Quay High School

North West England

Fastest Bloodhound Class - Silver Bullet - 0.690 Seconds - LSA Technology and Performing Arts College

Fastest F1 Class - Mary's Angels - 1.136 Seconds - LSA Technology and Performing Arts College

Team Identity - Flaming Phoenixes - Norman Street Primary School

Innovative Thinking - Viper - LSA Technology and Performing Arts College

Sponsorship & Marketing Award - Beach's Bombers - LSA Technology and Performing Arts College

Best Engineered Car - Beach's Bombers - LSA Technology and Performing Arts College

Judges Discretionary Award - Artic Frost - LSA Technology and Performing Arts College

Best Primary Team - Rapid Raptors - Norman Street Primary School

1st Place Bloodhound Class - Silver Bullet - LSA Technology and Performing Arts College

F1 Class Runner up - Kinetic - Our Lady Queen of Peace Catholic Engineering College

1st Place F1 Class - Mary's Angels - LSA Technology and Performing Arts College

Please note due to venue restrictions a shorter track was used at this event. 

Northern Ireland

Fastest Bloodhound Class - Drumragh College

Fastest F1 Class - St Cecilia’s College

Team Identity - Ashfield Boys High

Innovative Thinking - Ashfield Boys High

Sponsorship & Marketing Award - Cookstown High

Best Engineered Car - St Cecilia’s College

Judges Discretionary Award - Wallace High School

Best Rookie Team - Cookstown High

1st Place Bloodhound Class - Drumragh College

Runner Up F1 Class - Methodist College

1st Place F1 Class- St Cecilia’s College

South Wales

Fastest Bloodhound Class - Team Burn - 0.739 Seconds - Amman Valley

Fastest F1 Class - BCS Racing - 1.428 Seconds - Barry Comprehensive School

Team Identity - Athena - Maesteg School

Innovative Thinking - Team Edge - Bryn Celynnog Comprehensive School

Sponsorship & Marketing Award - Impact - Maesteg School

Best Engineered Car - Slipsteam - St. John's College

Judges Discretionary Award - Eclipse - Ysgol Gyfun Ystalyfera

Best RookieTeam - Unknown - Pen Y Dre High School

1st Place Bloodhound Class - Team Burn - Amman Valley

F1 Class Runner up - Impact - Maesteg School

1st Place F1 Class - BCS Racing - Barry Comprehensive School

South West England

Fastest Bloodhound Class - Public Eye - 1.202 Seconds - South Dartmoor Community College

Fastest F1 Class - F4S - 1.141 Seconds - PETROC

Team Identity - Blue Shift - The Gregg School

Innovative Thinking - Scorchers - Beechen Cliff School

Sponsorship & Marketing Award - Team Dynamica - Honiton Community College

Best Engineered Car - F4S - PETROC

Judges Discretionary Award - Public Eye - South Dartmoor Community College

Best Primary Team - CCJS - Cheltenham College Junior School

Best Rookie Team - Quantum Racing - The Crypt School

1st Place Bloodhound SSC Class - Team Dynamica - Honiton Community College

F1 Class Runner up - Scorchers - Beechen Cliff School

1st Place F1 Class - F4S - PETROC

Yorkshire & Humberside

Fastest Bloodhound Class - Bolt - 0.700 seconds - Castleford Academy

Fastest F1 Class - Steel City Racing - 1.235 Seconds - Bradfield School

Team Identity - AeroSpeed - Bradfield School

Innovative Thinking - Synergy - Pudsey Grangefield

Sponsorship & Marketing Award - Slake - Pudsey Grangefield

Best Engineered Car - Steel City Racing - Bradfield School

Judges Discretionary Award - Adrenaline Rush - Trent Valley Academy

Best Rookie Team - TITAN - Titus Salt School

1st Place Bloodhound Class - Bolt - Castleford Academy

F1 Class Runner up - Xstingwish - Salendine Nook High School

1st Place F1 Class - Steel City Racing - Bradfield School